Februāris ir zobu veselības mēnesis, un ne bez pamata. Daudziem suņiem un kaķiem, bieži vien to saimniekiem nezinot, ir zobu problēmas, kas saistītas ar aplikumu un zobakmens veidošanos. Tas izraisa sāpes, kuras bieži nepamanām. Lai varētu aplūkot un labi parūpēties par jūsu suņa zobiem, ir svarīgi zināt, kā veikt mutes dobuma pārbaudi.
Prins palīdz ar parocīgu rokasgrāmatu, kas papildināta ar aprakstiem un attēliem! Kaķu saimniekiem mums ir atsevišķi padomi. Daudzi suņi pretojas tad, kad ir jāskatās mutē. Bieži vien tas notiek tādēļ, ka īpašnieki to sagrābj pārāk strauji vai, vēl sliktāk, mēs pieskaramies sava suņa galvai tikai tad, kad jau ir problēmas. Esiet ātrāki par tām un padariet “mutes pārbaudi” par jautru vingrinājumu.
1.solis: pirms mēs ieskatāmies mutē, vispirms iemācām sunim uzlikt zodu uz rokas plaukstas pēc paša “noteikumiem”. Turiet roku un aiciniet suni atbalstīties uz tās. Ja nepieciešams, jūs varat nedaudz pabīdīt roku zem viņa zoda. Apbalvojiet suni, ja viņš ļauj zodam atbalstīties uz jūsu rokas. Pamazām palieliniet laiku, kad suns ir uzlicis galvu uz jūsu rokas, un nedaudz atlieciet plānoto apbalvojumu. Tikai tad, kad suns dažas sekundes mierīgi tur galvu uz plaukstas, jūs varat pāriet uz nākamo soli.
2.solis: suņa apakšžoklī ir “rieva” , kurā var iebāzt pirkstus. Ielieciet rādītājpirkstu un vidējo pirkstu “rievā” un pārbaudiet, vai suns vēlas atbalstīt galvu uz pirkstiem. Ja tas izdodas, mēģiniet suņa galvu mazliet pavilkt uz priekšu un atpakaļ ar šo pirkstu palīdzību. Kamēr suņa galva balstās uz jūsu pirkstiem, pārbaudiet, vai ar brīvās rokas pirkstu vieglu kustību varat pieskarties viņa galvai, deguna augšpusei un viņa purna sāniem.
3.solis: Ļaujiet sunim atbalstīt galvu uz jūsu rokas diviem pirkstiem, kurus turat “rievā”. Ar otras rokas īkšķi un rādītājpirkstu veicat “tvērienu” - vispirms augšpusē un pēc tam virs purna. Rokas pārējos pirkstus turiet salocītus pret plaukstu. Vispirms praktizējiet šo “tvērienu” nepieskaroties savam sunim. Šie vingrinājumi ir saistīti ar mieru un uzticēšanos! Ja jūsu suns pretojas vai atkāpjas, iespējams, ka apmācību soļi ir pārāk strauji.
4. solis. Tagad mēs uzmanīgi paceļam suņa augšlūpu abās pusēs tieši aiz degungala, izmantojot “tvērienu” no purna augšpuses. Varat izmantot otras rokas īkšķi, lai priekšpusē maigi atvilktu apakšējo lūpu. Šajā brīdī varat labi izpētīt sava suņa priekšējos zobus un ilkņus. Nespiediet ar “tvērienu”, tikai nedaudz pavelciet augšlūpu uz augšu! Suņa deguns ir ļoti jutīgs.
5. solis: šādi nedariet, salīdziniet šo attēlu ar iepriekšējo. Tvēriena rokas atlikušie pirksti nav salocīti, tāpēc suņa acis ir aizsegtas, un viņš vairs neredz to, kas notiek ap viņu. Turklāt, otras rokas pirksti ir pilnībā aptvēruši apakšžokli, tā ļaujot ar nagiem spiest smaganas. Tā ir nepatīkama sajūta sunim!
6. solis: ar balsta roku nedaudz pagriežot suņa galvu un nedaudz pavirzot otrās rokas “tvērienu”, jūs varat redzēt zobu un dzerokļu sānus. Ar balstošās rokas īkšķi var nedaudz pavilkt mutes kaktiņu tā, lai visi zobi būtu skaidri redzami. Pirksti paliek lūpu ārpusē un nenokļūst suņa mutē. Ja viss notiek pēc plāna, jūsu pirkstiem nevajadzētu kļūt mitriem!
7. solis: tas nav mūsu nolūks: pirksti atrodas lūpu iekšpusē, lūpas tiek spiestas pret dzerokļiem, kas sunim ir sāpīgi. Turklāt acis atkal ir aizsegtas, kas sunim rada nedrošības sajūtu, bet augšžoklis un apakšžoklis ir saspiesti kopā.
8. solis: ja suns mierīgi rāda zobus, uzmanīgi varat sākt zobu kopšanu. Piemēram, ar īpašu pirkstu zobu birsti. Suņiem zobu tīrīšana ar pirkstu zobu suku bieži ir patīkamāka nekā ar parasto zobu suku. Zobu kopšanas līdzekļi ir pieejami zooveikalos. Jūsu veterinārārsts var pārbaudīt suņa zobus un dot jums kopšanas padomu. Vienmēr iepazīstiniet suni ar zobu suku, neko tūlīt neliekot mutē, bet, piemēram, vispirms ļaujot sunim apostīt zobu suku.
9. solis: var izmantot arī speciālu suņu zobu suku. Lai suns pierastu pie sajūtas mutē, iesākumā birstei varat uzklāt ko garšīgu, piemēram, Prins Train & Care balvas krēmu. Jā, tas padara zobu birsti par jautru un garšīgu! Padoms: apvienojiet to pārī ar balss komandu, piemēram, vārdu “zobi”, lai parādītu un apkoptu zobus. Tas jūsu sunim ļauj paredzēt to, kas notiks.
10. solis: īpaši birstējiet augšžokļa zobu ārpusi un aizmugurējos dzerokļus. Šajās vietās visātrāk veidojas aplikums un zobakmens. Zobus no iekšpuses notīra mēle. Vienmēr izmantojiet īpašu, suņiem paredzētu zobu pastu! Svarīgi: cilvēku zobu pasta satur suņiem nepiemērotas sastāvdaļas.
Nepieciešama palīdzība?
Vai jums ir jautājums par sava mājdzīvnieka veselību? Mums patīk tajā ieķerties ar zobiem! Mūsu CareTeam konsultanti jums palīdzēs ar padomiem un ieteikumiem.