Ceļot kopā ar suni ir liels piedzīvojums jums abiem. Ja jums netraucēs, ka draugs būs līdzās visur un visu laiku, varēsiet ar prieku baudīt kopīgu atpūtu!

Daudzas atpūtas vietas ir suņiem draudzīgas, jo īpaši, ja atpūšaties savā teltī. Tomēr, ja vēlaties nomāt telti, brīvdienu māju, pārvietojamo māju vai atpūtas vietu, var būt jārēķinās ar dažiem ierobežojumiem. Vienmēr savlaicīgi brīdiniet par to, ka ieradīsieties ar savu suni, kā arī noskaidrojiet visus noteikumus un izmaksas. Iespējams, ka par suni nebūs nekas jāpiemaksā, tomēr dažkārt piemaksas cena var būt īpaši liela.

Ņemiet vērā!

Ceļojumā ņemot līdzi savu suni, jāņem vērā, ka draugs būs jums blakus visu laiku un visur. Suni nedrīkst atstāt automobilī, karavānā vai teltī, īpaši karstās dienās. Turklāt no telts suns var viegli izkļūt. Jārēķinās ar to, ka jūsu iespējas būs ierobežotas, piemēram, dodoties iepirkties vai uz izklaides vietām. Vai ceļojumā ņemat līdzi kucēnu? Jums būs jāvelta kucēnam papildu uzmanība. Kucēni un juniori ir īpaši jutīgi attiecībā uz jauniem iespaidiem, un ceļojuma laikā tādu var būt daudz! Jums ir jāzina, kā jārīkojas jebkurā situācijā, jo jebkādas emocijas ietekmēs kucēna turpmāko attīstību.

Vai jūsu suns ir piemērots ceļojumam?

Lai uzturēšanās laikā nerastos problēmas, vienmēr ievērojiet atpūtas vietas noteikumus. Ir pieņemts (bieži vien tas pat ir obligāts nosacījums), ka atpūtas vietas teritorijā suns ir jātur pie saites, un saimniekam ir jāsatīra suņa izkārnījumi. Sunim ir jābūt piemērotam ceļojumam un jāprot pielāgoties apstākļiem atpūtas vietā, piemēram, citiem cilvēkiem jūsu (suņa!) telts tuvumā, pat ja ārā ir tumšs, vai bērniem, kuri skraida, spēlē bumbu vai braukājas ar velosipēdiem. Šādos apstākļos suns var nespēt savaldīt instinktus, piemēram, sākt riet vai skriet pakaļ bērniem. Turklāt nepazīstamā teritorijā suns būs īpaši piesardzīgs.   

Tip!

Varat suni ar atbilstošu saiti piesiet pie mietiņa telts tuvumā. Nepārtraukti pārbaudiet, vai suns nav sapinies saitē! Parocīgu komplektu ceļojumiem varat aplūkot šeit.

Ceļojumam piemērots suns

  • Nerej bez iemesla.
  • Neuzmācas citiem atpūtniekiem.
  • Atpūtas vietā vienmēr ir piesiets saitē.
  • Netuvojas peldbaseinam, bērnu rotaļu un sporta laukumiem.
  • Savas dabiskās vajadzības nokārto ārpus atpūtas vietas. 

Padoms!

Pastaigājoties ar suni tumsā, izmantojiet atbilstošu kabatas lukturi. Tas atpūtas vietā noderēs arī jums pašiem. 

Ūdens un ēna 

Uzturoties atpūtas vietā, vienmēr nodrošiniet sunim pietiekami daudz dzeramā ūdens un vietu, kur paslēpties no saules. Šādu vietu varat izveidot, izmantojot saulessargu vai brezenta audumu. Lieliski piemērots būs pludmalēm paredzētais aizsegs, jo tas suni pasargās ne tikai no saules stariem, bet arī no vēja. Šajā vietā suns varēs pabūt vienatnē un baudīt mieru.

Padoms!

Ne visās vietās krāna ūdens ir piemērots dzeršanai. Ja neesat pārliecināti par ūdens kvalitāti, sunim labāk dodiet veikalos nopērkamo dzeramo ūdeni. 

Lietus laikā uzraugiet, lai suns neatspiežas pret brezenta audumu!

Omulīga vieta, kur noslēpties

Teltī nav daudz vietas, tādēļ ņemiet vērā, ka suns un jūs atradīsieties cieši viens pie otra. Jums būs jāuzrauga, lai suns ar nagiem nepārplēš piepūšamo matraci un lietus laikā neatspiežas pret telts sienu, citādi ūdens var izspiesties tai cauri. Karstuma un uztraukuma ietekmē suns patvērumu var meklēt biežāk nekā ierasts. Iekārtojiet telti tā, lai suns tajā justos droši, piemēram, piekariet pie sienas vai ielieciet guļammaisā mākslīgās kažokādas paklāju, jo īpaši ja jums ir garspalvains suns. Hei! Jūs dodaties atpūtā, un kopā piedzīvosiet neaizmirstamus mirkļus.

Atbilstošs ēdiens

Dažkārt ceļojuma laikā sunim var rasties gremošanas problēmas, jo neierasts ēdiens un vides pārmaiņas rada satraukumu. Ja neesat pārliecināti par to, vai atpūtas vietā būs pieejams ierastais produkta veids vai zīmols, sunim ēdienu ieteicams paņemt līdzi no mājām. Ja nakšņosiet teltī, jēlu gaļu var nebūt ērti uzglabāt un izbarot, jo īpaši ja nav pieejams ledusskapis vai saldētava. Tādēļ pirms ceļojuma būtu labi pieradināt suni pie atšķirīgiem ēdieniem. Kaltētas gaļas uzkodas un liellopa ādiņas ir gardas, tomēr uzmanieties: jūsu telts tuvumā var savairoties neierastas mušiņas!

Tip!

Barības bļodiņa no nerūsoša tērauda būs gan higiēniska suņa barībai, gan arī var noderēt izbraukuma virtuvē, piemēram, kā trauks kartupeļu mizām vai vienkārši bļodiņa. Nomazgājiet bļodiņu, tiklīdz suns ir pabeidzis ēšanu. Ja bļodiņu ilgstoši novietosiet tiešos saules staros, barības atliekas piekaltīs, un to būs grūtāk nomazgāt. 

Laiks atpūtai

Ceļojuma laikā būs pietiekoši daudz laika atpūtai. Iespējams, jau esat pieredzējuši, ka citas ģimenes aizrautīgi spēlē badmintonu. Padariet spēli jautrāku, iesaistot suni. Tieši ceļojuma laikā jums ir iespēja lieliski pavadīt laiku kopā ar savu suni. Tālāk ir sniegti daži padomi par kopīgām spēlēm ar suni.

  • Metamais kauliņš sunim. Nepieciešams: metamais kauliņš. Padomājiet par sešām sava suņa prasmēm, piemēram, sēdēt, dot ķepu, tēlot bezsamaņu, apgriezties, pieskarties ar savu degunu jūsu rokai, ķert priekšmetus un riet. Numurējiet prasmes no viens līdz seši un ripiniet metamo kauliņu: metamā kauliņa skaitļi atbilst atbilstoši numurētajai suņa prasmei.
  • Dvieļa meklēšana. Nepieciešams: dvielis un gardums. Meklēšanas spēles noteikumi: nolieciet gardumu uz zemes un pārklājiet to ar dvieli. Cik ilgs laiks sunim būs nepieciešams, lai to atrastu? Varat padarīt spēli vēl interesantāku, gardumu (vai rotaļlietu) pilnībā ietinot dvielī. 
  • “Scrabble” ar kinoloģijas elementiem. Nepieciešams: galda spēle “Scrabble”. Vai jūsu suns ir noguris, bet jums vēl ir daudz enerģijas? Varat uzspēlēt spēli “Scrabble”, bet ar kinoloģijas elementiem: spēlē izmantojiet tikai tos vārdus, kurus suns atpazīst. Ja suns nav noguris Padomājiet par darbībām, ko suns spēj paveikt. Piemēram, “ēst cepumus” un “apkampties”!

Ikdienas rūpes

Ceļojuma laikā visas ierastās darbības šķiet vismaz nedaudz citādākas. Gulēšana, apkārtne, ēdiens, klimats, valoda u.c. Turklāt to izjūt ne vien cilvēki, bet arī suņi. Lai suns ātri pierastu pie jaunajiem apstākļiem, ir svarīgi izveidot jaunu rutīnu. Sunim var palīdzēt īpaši viņam ierīkota guļamvieta un ierastās rotaļlietas, kā arī pastaigas un maltītes noteiktā   laikā. Rutīna var atšķirties no tās, ko ievērojāt mājās, ja vien ierastās darbības veicat aptuveni vienā laikā, un suns spēj paredzēt dienas kārtību. 

Atpūta

Papildus ikdienas rutīnai ir svarīga arī atpūta. Lielāko dienas daļu suņi visbiežāk neguļ un ir aktīvi. Jo īpaši ceļojumā, kad daudz laika pavadīts ārpus telpām, kur ir tik daudz ko aplūkot un sargāt. Nodrošiniet sunim pietiekamu atpūtu.

Šo rakstu sagatavoja Džudita Lisenberga (Judith Lissenberg). Džudita ar savu suni ir apceļojusi gandrīz visu Franciju, kas viņu iedvesmoja sarakstīt grāmatu “Living like a dog in France — Holidaying with quadruped” (Suņa dzīve Francijā — ceļošana ar četrkājaino draugu).