Mēs sadarbojamies ar Nīderlandes organizāciju , “Raad Van Beheer”, kura 2017. gada 21. maijā rīkoja festivālu “Suņu diena”. Festivāla galvenā tēma bija “Bērni un suņi”. Pasākuma noslēgumā mēs sagatavojām astoņus noderīgus padomus bērniem un vecākiem!

Pērtiķa apkampiens ir citādāks

Cilvēki ir cēlušies no pērtiķiem. Tāpat kā pērtiķiem, arī mums patīk apskāvieni, aplikt rokas vienam ap otru un skatīties acīs. Suņiem tas nepatīk! Tādēļ suņus nedrīkst apskaut. Netuviniet seju suņa degunam un neskatieties tieši acīs. Suns jutīsies apdraudēts un viņam šķitīs, ka uzvedaties agresīvi. Suņiem patīk ievērojami izsmalcinātāka saskarsme. Viņiem patīk pagriezt mums muguru, lai mēs to pabužinātu. Vai vēlaties uzņemt fotoattēlu ar savu suni? Ievērojiet tos pašus nosacījumus: neaplieciet rokas ap suni un netuviniet savu seju suņa degunam. Suns būs pateicīgs par pozēšanu bez roku pieskārieniem!  

Vai vēlaties samīļot suni? Trīs reizes pajautājiet par to!

Vai esat bērns, kurš vēlas samīļot suni? Trīs reizes pajautājiet atļauju.

  1. Vispirms pajautājiet vecākiem, vai drīkstat samīļot suni.
  2. Pēc tam šo pašu jautājumu uzdodiet suņa īpašniekam.
  3. Visbeidzot iegūstiet paša suņa atļauju. Vispirms īsu brīdi pieskarieties sunim un vērojiet viņa uzvedību. Vai suns pagriezās un devās citā virzienā? Tas nozīmē, ka suns nevēlas turpinājumu. Vai suns neizkustējās, un jums šķiet, ka viņš vēlas turpinājumu? Tad varat samīļot suni.

Sastingstiet

Vai esat nedaudz nobijušies? Vai suns ir nervozē un uzvedas skaļi? Nebļaujiet, nemājiet ar rokām, neveiciet atraidošus žestus un noteikti neskrieniet, tā vietā sastingstiet: stāviet pilnībā nekustīgi, sakrustojiet rokas un skatieties uz augšu. Ja stāvēsiet nekustīgi, suns ātri zaudēs par jums interesi. 

Piedāvājiet gardumu

Suņiem ļoti patīk saņemt gardumus. Vai jums šķiet, ka dodot sunim gardumu, viņš var iekost jums pirkstos vai pārmērīgi apsiekalot plaukstu? Tad labāk nolieciet gardumu uz zemes, suņa priekšā, un norādiet uz to. Suns noteikti to pacels! Nemēģiniet sunim jebkādā veidā palīdzēt atrast gardumu. Ja pielieksieties, lai vēlreiz norādītu uz gardumu, vai mēģināsiet to pacelt, sunim var likties, ka jūs vēlaties to atņemt. Sunim gardumu palīdzēs atrast viņa deguns!

Vērojiet suņa ķermeņa valodu

Zelta likums: nekad neatstājiet suni bez uzraudzības kopā ar bērnu. Vai zinājāt, ka liela daļa nelaimes gadījumu, kas saistīti ar bērna sakošanu, ir notikuši vecāku klātbūtnē? Visbiežāk šādas nelaimes notiek tādēļ, ka pieaugušie neņem vērā suņa ķermeņa valodu. Par suņa satraukumu un bailēm var liecināt šāda uzvedība: suns skatās citā virzienā, izbāž no mutes mēles galu, laiza savu muti, skaļi norij siekalas vai čāpstina, elso, nedaudz piepaceļ priekšējo ķepu.    

Uzmanieties, ja suns rūc!

Nesodiet suni par rūkšanu, bet mēģiniet saprast, ko suns vēlas ar to pateikt. Rūkšana ir nepārprotams brīdinājums, piemēram, suns vēlas pateikt, lai viņu liek mierā un neaiztiek, citādi viņš kodīs. Ja sunim aizliegsiet rūkt, citreiz viņš šķietami bez iemesla un negaidīti ķersies pie pēdējā glābšanas salmiņa jeb košanas. Aizliegums sunim rūkt ir līdzvērtīgs bateriju izņemšanai no ugunsgrēka detektora. Lai turpmāk izvairītos no šādas suņa uzvedības, esiet pateicīgi par brīdinājumu un dariet visu iespējamo, lai suns justos ērti un droši.  

Lūdzu, netraucēt

Iedomājieties: kāds bez brīdinājuma ielavās jūsu gultā vai ēd no jūsu šķīvja. Jums tas nepatiktu, un sunim arī nē! Netraucējiet suni arī tad, kad viņš guļ, atpūšas, bauda maltīti vai ēd gardumu. 

Izveidojiet spoku!

Vai rotaļājaties ar savu suni? Izveidojiet spoku no plīša auduma! Šeit ir pieejami detalizēti norādījumi šāda spoka izveidei. Padoms: izveidojiet tādu arī sev! Lai to izdarītu, izmantojiet lielāku plīša auduma gabalu, nekā minēts rakstā, piemēram, no 30 x 30 cm līdz 100 x 100 cm. Iegūsiet sev jauku un piemīlīgu spoku! Sunim nebūtu jāplēš rotaļlieta, bet tikai jārotaļājas ar to pieaugušo uzraudzībā. Ja suns nejauši pārplēš plīša audumu, neraizējieties. Izveidojiet jaunu spoku! 

Šī raksta autore ir Džudita Lisenberga (Judith Lissenberg). Džudita pēc Prins pasūtījuma regulāri rīko suņiem un bērniem draudzīgas aktivitātes, piemēram, Prins bērnu ballīti un Prins bērnu un dzīvnieku fanu dienas.